Warszawa-Wawer, 8 października 2017 r.

LOTTO Poland Bike Marathon 2017

Warszawa-Wawer

Wawer jest dzielnicą Warszawy położoną w południowo-wschodniej części miasta nad prawym brzegiem Wisły. Dzielnica położona jest na obszarze Niżu Środkowopolskiego, znaczną jej część stanowią tereny zielone. Do 1951 roku miejscowość należała do gminy Wawer. Jest największą pod względem powierzchni dzielnicą Warszawy i drugą od końca (po Wilanowie) pod względem gęstości zaludnienia. Dzielnicę charakteryzuje niska zabudowa głównie willowa (Anin), brak dużych blokowisk i skupisk osiedli.

Wawer w Internecie: www.wawer-warszawa.pl
Informacje o maratonie MTB

data: niedziela, 8 października 2017 r.
miasteczko Poland Bike: Wawer, al. Dzieci Polskich 20
godziny pracy biura: sobota, 07.10.2017 r.: godz. 17.00-20.00

niedziela, 08.10.2017 r.: godz. 8.30-15.00, w tym:
godz. 8.30-10.30 (zapisy dystans MINI CROSS)
godz. 8.30-11.00 (zapisy dystans FAN)
godz. 8.30-12.00 (zapisy dystans MINI/MAX)
dystans FAN: 8 km ; start: 11.15
dystans MINI: 27 km ; start: 12.30
dystans MAX: 52 km ; start: 12.30
dystans MINI CROSS: start: 10.45
regulamin Mistrzostw Samorządowców: pobierz

Mapa trasy maratonu


Opis trasy

Start i meta oraz kolarskie miasteczko umiejscowione jak zwykle na malowniczym dziedzińcu przed Hotelem Patron na terenie Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu. Stąd dosłownie tylko krok i jesteśmy na obszarze Lasów Miejskich Warszawy.

Prawie 100% szlaku wiedzie przez Mazowiecki Park Krajobrazowy, zatem dominują leśne dukty, ścieżki po igliwiu oraz szutrowe i chwilami piaskowe leśne drogi Jedynym w zasadzie wyjątkiem jest około 2-kilometrowy odcinek polnej (ale twardej) drogi w polowie dystansu Max – ale i tam na pewno nie będziecie się nudzić, bo mimo, że plaski może przysporzyć miejscami nie lada kłopotu… W drodze powrotnej zawodnicy Max przejadą też ok.500m asfaltem + ok. 1km betonowych płyt. Gdzie niegdzie można natknąć się na kałuże czy trochę blotka zwłaszcza, jeśli w międzyczasie popada…(zasadniczo jednak deszcz może być pomocny na piaszczystych fragmentach) Minimalna ilość trawiastych odcinków. Bruku tym razem brak.

Trasa bardzo ceniona przez amatorów prawdziwie terenowej czy niemal górskiej jazdy na rowerze. W dużej części wiedzie Wawerskim Szlakiem MTB – mimo, że to Mazowsze, chwilami można poczuć prawdziwie górski klimat. Suma podjazdów na dystansie Mini ok. 170m, na Max trochę ponad 300m . Niby niedużo, ale niech Was nie zmylą suche liczby. Ci, którzy już tu jechali w latach poprzednich, dobrze wiedzą, na czym polega trudność tej trasy. Niemal nieustanna walka z pofałdowanym terenem, korzenie zarówno na zjazdach, jak i podjazdach, mnóstwo zakrętów…czyli dużo rozpędzania i hamowania.

Oznacza to mocno interwałowy wysiłek, a do tego mnóstwo techniki oraz koncentracji. Podobnie jak na etapach świętokrzyskich, bardziej będą się liczyć moc oraz indywidualne umiejętności niż jazda „na kole” czy długotrwała wytrzymałość na dużych prędkościach. W końcu „ujeżdżamy” szlak MTB. Choć oczywiście wysiłek nieco mniejszy niż w prawdziwych górach.

Pierwsze 4 km to typowa rozbiegówka (wspólna z dystansem Fan): szeroka, prawie plaska, dająca wiele okazji do wyprzedzania. Na piątym kilometrze przedsmak prawdziwej górskiej jazdy jako, że wkraczamy na Wawerski Szlak MTB – trochę wspinaczek, sporo techniki, pierwsza możliwość rozerwania peletonu… Po ośmiu kilometrach przejazd przez dawne bagienko (obok Jez. Torfy) – obecnie prawie wyschnięte, ale wymagające nieco koncentracji na krętych ścieżkach pośród brzezinowych kęp. Kolejny test techniki na wymagającym singlu na pokaźnym pagórku tuż za Białym Ługiem (11km), a po prawie 13km wspólnej jazdy rozjazd Mini/Max.

Dłuższy dystans pojedzie na południe w kierunku Góry Lotników, a Mini prosto i Traktem Napoleońskim dotrze do pagórków w okolicy Góraszki, gdzie kolejny niemal 2-kilometrowy singiel sprawdzi techniczne umiejętności uczestników. Po objechaniu szpitala w Zagórzu przejazd przez Maciejowskie Góry - ostatnia szansa na przetasowanie stawki i akcje ofensywne, a potem już tylko zjazd w „doliny” i długi, szybki finisz wzdłuż opłotków Międzylesia aż do samej mety.

Max zaraz za rozjazdem wspina się na Borową Górę i od tego momentu na dłuższym dystansie zaczną się prawdziwe „schody”. Kolejno: Góra Lotników, Boryszewska Góra, a zaraz potem dwa bardzo piękne, ale zarazem wymagające sporo techniki single wzdłuż Świdra (18-21km). Następne wyzwania czekające na kolarzy to wzgórza wokół Tolina i Wydma Świderska. Chwila na regenerację sił (na 24 kilometrze bufet), a po nim prawie 3-kilometrowy plaski odcinek do Wólki Mlądzkiej. Tutaj będzie wreszcie okazja na sformowanie klasycznego „mazowieckiego pociągu”. Ponownie techniczna ścieżka nad Świdrem, która wyprowadzi stawkę wprost na most. Po skręcie w prawo asfaltowy podjazd i krótki fragment po betonowych płytach. Na 32km przeskok przez drogę wojewódzką nr 721 i po krótkiej wprawce na przecince ppoż kolejny mocno techniczny singiel (tym razem nad Mienią). Tuż przed powrotem na trasę Mini na 38km pokaźne wzniesienie przy bunkrach kolo Emowa.

Od tego miejsca powrót do mety w ślad za krótszym dystansem. Na swojej rundzie zawodnicy Max napotkają również przeprawę przez wysoką kładkę nad wodą. Tu trzeba będzie się wykazać umiejętnościami „przełajowca”, gdyż jest ona zbyt wąska na normalne pokonanie „z siodła”. Choć zdarza się widzieć śmiałków, którzy odważają się tego dokonać, to są naprawdę nieliczni. Ze swojej strony mimo wszystko zalecam rozwagę i daleko idącą ostrożność, gdyż nawet płytka kąpiel o tej porze roku nie należy do przyjemności.


Program zawodów

godz. 8.30-11.00 zapisy w Biurze Zawodów (dystans FAN)
godz. 8.30-12.00 zapisy w Biurze Zawodów (dystanse MINI, MAX)
godz. 9.00-10.30 zapisy w Chatce Małolatka (dystans Mini Cross)
godz. 10.45 start Mini Cross
godz. 11.10 ustawianie zawodników w sektorach startowych (dystans FAN)
godz. 11.15 start maratonu, dystans FAN
godz. 12.20 ustawianie zawodników w sektorach startowych (dystanse MINI, MAX)
godz. 12.30 start maratonu, dystanse MINI i MAX
godz. 13.00 dekoracja dystansów Mini Cross i FAN
godz. 15.30 dekoracje dystansów MINI i MAX i Mistrzostw Samorządowców
godz. 16.30 finałowa dekoracja LOTTO Poland Bike Marathon

Wyniki maratonu

Aktualne wyniki zawodów zawsze znajdziesz na stronie www.bikermania.pl