Wąchock, 9 lipca 2017 r.

LOTTO Poland Bike Marathon 2017

Wąchock

Leżące w odległości około 150 km od Warszawy, Łodzi, Krakowa czy Lublina miasteczko Wąchock położone jest w dolinie rzeki Kamiennej, na obrzeżach dawnej Puszczy Świętokrzyskiej. Lasy pokrywają 64% powierzchni gminy.

Wąchock to historia najpełniej uwidoczniona w XIII-wiecznym zespole klasztornym ale również w drewnianych kościółkach, kapliczkach, żydowskim kirkucie z zabytkowymi macewami czy w pozostałościach XIX wiecznych zakładów metalowych.

Wąchock to również humor i najsłynniejszy w Polsce sołtys – od przywrócenia praw miejskich w 1994 Honorowy Sołtys Wachocka. Zabawne dowcipy stanowią znak rozpoznawczy Wąchocka. Jest żywy Sołtys – tyle, że Honorowy czy jedyny w Polsce pomnik sołtysa – z brązu, a wszystkie dowcipy to najprawdziwsza prawda.

Wąchock to także wymarzone miejsce do rekreacji i wypoczynku ze wspaniałym rezerwatem „Wykus”. Gęsta sieć oznakowanych szlaków pieszych i rowerowych umożliwia eksplorację okolicznych terenów. Znaleźć możemy wspaniałą przyrodę, żywą historię, aktywnie spędzić czas na końskim siodle lub na rowerze. Postaszicowcki zalew oferuje ścieżkę Nordic Walking promenadą wokół zalewu, kajaki i rowery wodne. Rozpoczęta rewitalizacja centrum Wąchocka stworzy bazę rekreacyjną z boiskami sportowymi, placem zabaw dla dzieci oraz największym w świętokrzyskiem skateparkiem.

Wąchock w Internecie: www.wachock.pl


Informacje o maratonie MTB

data: niedziela, 9 lipca 2017 r.
miasteczko Poland Bike: Wąchock, ul. Kościelna, Opactwo oo. Cystersów
godziny pracy biura: niedziela, 09.07.2017 r.: godz. 8.30-15.00, w tym:
godz. 8.30-10.30 (zapisy dystans MINI CROSS)
godz. 8.30-11.00 (zapisy dystans FAN)
godz. 8.30-12.00 (zapisy dystans MINI/MAX)
dystans FAN: 7 km ; start: 11.15
dystans MINI: 25 km ; start: 12.30
dystans MAX: 50 km ; start: 12.30
dystans MINI CROSS: start: 10.45

Mapa trasy maratonu


Opis trasy

Niewątpliwie jeden z dwóch najtrudniejszych, a zarazem najatrakcyjniejszych tegorocznych etapów – jeden już niestety za nami. Oba w ramach Korony Świętokrzyskiej - apogeum tego sezonu, nieporównywalne z niczym, co można spotkać na Mazowszu. Tak samo jak w Nowinach prawdziwe góry, trasa obfitująca we wszelkie atrybuty mtb. Będą mozolne wspinaczki, szalone (niemalże downhill’owe) zjazdy, bardzo techniczne single, ale też interwałowe fragmenty czy odcinki, gdzie da się sformować tak lubiane, słynne już „mazowieckie pociągi”. Dystanse również bardzo zbliżone.

Start z miasteczka usytuowanego, tak jak przed rokiem, pod Klasztorem Cystersów. Pierwsze 700m to dość stromy podjazd asfaltem, dochodzący miejscami do 10%, skręt w prawo, nawierzchnia zmienia się na gruntową, ale podjazd jest kontynuowany jeszcze przez prawie 200m. Po pierwszej ostrej selekcji chwila na złapanie oddechu na polnej drodze i osiągamy ścianę lasu. Tam tasowanie peletonu rozpocznie się na nowo za sprawą kolejnego podjazdu i zdecydowanej zmiany nawierzchni na lekkie „enduro”. Przed rozjazdem na 6km jeszcze wspólny podjazd (ok. 300m) po typowym w tym rejonie bruku, który ostatecznie dokona dzieła wstępnej selekcji. Od tego miejsca aż do wspólnego bufetu (12km Mini/31km Max) stopień trudności będzie mocno zróżnicowany w zależności od wyboru dystansu.

Ci na krótszym pojadą niezwykle malowniczym szlakiem obok Cygańskiej Kapy zaliczając po drodze kilka wymagających podjazdów. Trochę szutru, trochę leśnych duktów czy wręcz ścieżek. Na 12km króciutki kontakt z cywilizacją w miejscowości Węglów, a po chwili nurkujemy ponownie w zarośla, aby sforsować nieco bagienny fragment drogi tuż przed wyjazdem z lasu.

Po rozjeździe Max powiedzie zawodników m.in. kamienistym zjazdem do Polany Langiewicza, a następnie technicznym singlem wzdłuż rzeczki Lubianka. Przez Ostre Górki (304m) przedostaniemy się w okolice Zalewu Lubianka. Fragment po płaskim i za chwilę kolejna wspinaczka na górę o tej samej nazwie. Po zjeździe (ok. 16km) wpinamy się na zielony szlak, po którym nastąpi dość długa sekwencja (ponad 3km) technicznych singli na zboczach Góry Wykus. Kolejnym brukiem wrócimy do wspólnej końcówki z dystansem Mini.

Na ostatnie 12km składają się kolejno: długi szutrowy podjazd, po nim kolejna sekcja techniczno-wytrzymałościowa w sąsiedztwie osady Kopalnie. Po krótkim zetknięciu z cywilizacją zaliczamy szybki, techniczny zjazd, a po przejeździe przez podmokłe łąki, kolejna próba szybkości w wąwozie Rocław. Bardzo podobny do zakroczymskich jarów, ale sporo dłuższy. Na zakończenie tunel pod „krajówką”, widowiskowa runda wokół Zalewu i finiszowe metry na kostce przed Klasztorem.

Na swojej drodze kolarze spotkają wszystkie bez wyjątku nawierzchnie. Procentowo wygląda to następująco: mniej więcej po równo bruku i szutru, co stanowi w sumie ok. 40% trasy. Tam zazwyczaj pojedziemy szybciej, o ile przeszkodą nie będzie stromość podjazdu. Na pozostałe 60% składają się piaskowe dukty leśne, dróżki pokryte igliwiem, zjazdy po kamienistych ścieżkach, drogi polne oraz trochę asfaltu po starcie oraz na dojeździe do mety. Co jakiś czas natkniemy się również na bardzo charakterystyczne dla tych okolic odcinki dróg z głębokimi koleinami (często wypełnione wodą), gdzie najlepiej jechać środkiem (zazwyczaj porośniętym trawą). Garb po środku ma zazwyczaj min. 60cm szerokości, ale momentami wymaga dobrego balansu i koncentracji, aby nie zsunąć się do rynienki z wodą.

Oczywiście nie zabraknie również brukowych podjazdów i lotnych finiszy po „kocich łbach”. Staramy się ominąć wszelkie błotniste odcinki, ale wodę i tak pewnie napotkacie w niższych odcinkach trasy (jak to w górach). Czasem kałuże są rozlane na całej szerokości i można je obejść jedynie lasem, ale większość przy pewnej dozie techniki da się objechać „na sucho”.

Wszystkie te utrudnienia dotyczą głównie rundy Max, która zaczyna się na 6km (do tego punktu wszyscy jadą wspólnie), a kończy dobrze po ponad 30km, gdzie ponownie łączy się z Mini. Przez drobne strumyki na długim dystansie przejeżdżamy 3 razy, na Mini tylko raz na samej końcówce w obrębie miasta.

Dobór opon nie pozostawia żadnych wątpliwości: Szerokie opony z agresywnym bieżnikiem, ciśnienie między niskim a średnim – raz ze względu na przyczepność, dwa na komfort jazdy. Osoby jeżdżące na rowerach typu „full” będą w naprawdę uprzywilejowanej sytuacji...


Program zawodów

godz. 8.30-11.00 zapisy w Biurze Zawodów (dystans FAN)
godz. 8.30-12.00 zapisy w Biurze Zawodów (dystanse MINI, MAX)
godz. 9.00-10.30 zapisy w Chatce Małolatka (dystans Mini Cross)
godz. 10.45 start Mini Cross
godz. 11.10 ustawianie zawodników w sektorach startowych (dystans FAN)
godz. 11.15 start maratonu, dystans FAN
godz. 12.20 ustawianie zawodników w sektorach startowych (dystanse MINI, MAX)
godz. 12.30 start maratonu, dystanse MINI i MAX
godz. 13.00 dekoracja dystansów Mini Cross i FAN
godz. 15.30 dekoracje dystansów MINI i MAX

Wyniki maratonu

Aktualne wyniki zawodów zawsze znajdziesz na stronie www.bikermania.pl