Urszulin, 3 czerwca 2017 r.

LOTTO Poland Bike Marathon 2017

Urszulin

Urszulin - miejscowość położona w sercu Polesia Zachodniego, malowniczego obszaru torfowisk i bagien znajdującego się na styku granic Polski, Ukrainy i Białorusi. Największym jej atutem jest wyjątkowa w skali Polski i Europy różnorodność przyrodnicza i kulturowa, która objęta została prawną ochroną poprzez utworzenie tu Poleskiego Parku Narodowego oraz Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery UNESCO "Polesie Zachodnie".

Obszar jezior, torfowisk i bagien przyciąga turystów śpiewem ponad 250 gatunków ptaków, niezapomnianymi widokami, zdrowym, czystym powietrzem a także przygotowaną, bogatą ofertą turystyczną.

Na rodziny z dziećmi czeka sieć ścieżek edukacyjnych Poleskiego Parku Narodowego, na których można nierzadko spotkać żółwia, żurawie czy króla bagien – łosia, zaś na ornitologów czeka unikatowa oferta dziewięciu tras Polesie Birdwatching przygotowanych zarówno pod kątem amatorów jak i profesjonalistów. Znajdą też coś dla siebie miłośnicy aktywnego wypoczynku, którzy na przygotowanych trasach rowerowych i nordic walking mogą wypocząć w otoczeniu lasów i torfowisk ale również poznać historię i kulturę okolic.

Urszulin to przede wszystkim obszar jezior stanowiących świetną bazę wędkarską ale dających również możliwość zwiedzania i wypoczynku w kajaku – jedyna w swoim rodzaju przyrodnicza trasa kajakowa po jednym z największych zbiorników wodnych Polesia – jeziorze Wytyckim.

Ofertę turystyczną uzupełnia przygotowana baza: wież widokowych, zadaszeń i kładek spacerowych wiodących przez najbardziej niedostępne obszary poleskich bagien, a także bogata oferta miejsc noclegowych: gościnny hotel i pensjonat, gospodarstwa agroturystyczne oraz schronisko młodzieżowe

Urszulin w Internecie: www.ug.urszulin.eu


Informacje o maratonie MTB

data: sobota, 3 czerwca 2017 r.
miasteczko Poland Bike: Urszulin, Plac Targowy
godziny pracy biura: piątek, 02.06.2017 r.: godz. 17.00-20.00

sobota, 03.06.2017 r.: godz. 8.30-15.00, w tym:
godz. 9.00-10.30 (zapisy dystans MINI CROSS)
godz. 8.30-11.00 (zapisy dystans FAN)
godz. 8.30-12.00 (zapisy dystans MINI/MAX)
dystans FAN: 10 km ; start: 11.15
dystans MINI: 35 km ; start: 12.30
dystans MAX: 52 km ; start: 12.30
zawody MINI CROSS: start: 10.45

Mapa trasy maratonu


Opis trasy

Szykuje nam się gorący weekend w Urszulinie i mamy nadzieję, że ściganie też. Największym walorem tego terenu jest dziewicza przyroda, czyste powietrze (żadnego przemysłu w promieniu kilkudziesięciu kilometrów) i przepiękne widoki w Poleskim Parku Narodowym. Przy odrobinie szczęścia można tu spotkać zwierzaki, których gdzie indziej nie zobaczysz (łoś, drapieżne ptaki itp.).

Start, meta i biuro zawodów oraz cale kolarskie miasteczko będzie rozlokowane (tak, jak przed rokiem) na Placu Targowym w Urszulinie przy ul. Szkolnej. Wyścigi na wszystkich dystansach biegną w przeważającej większości szlakami turystycznymi Poleskiego Parku Narodowego.

Trasa nie jest szczególnie wymagająca technicznie, prawdopodobnie wyścig będzie przebiegał pod dyktando mocnych zawodników o walorach sprinterskich. Umiejętność jazdy „na kole” na pewno będzie dawała duże fory. Paradoksalnie, mimo że próżno tu szukać górek, pofałdowanie terenu sprawia, że suma podjazdów wcale nie jest taka mala, jak można by oczekiwać. Tyle, że nie będzie jazdy interwałowej jak w Radzyminie czy choćby w Nadarzynie, a mocno wytrzymałościowa. Po prostu nie ma tu gdzie odpocząć – trzeba cisnąć równo od startu do samej mety.

Trasa prowadzi na zmianę po groblach, leśnych duktach, chwilami ścieżkami, ale zasadniczo cały dystans biegnie po dość gładkiej nawierzchni. Dominują piaskowe drogi, ale stosunkowo twarde – bez najmniejszego problemu można je przejechać na oponach semi-slick czy wręcz niemal przeznaczonych na szosę (szerokości rzędu 1.9 do 2.0). Gdzie niegdzie mogą trafić się kałuże. Miejsca do wyprzedzania jest aż nadto, bo przeważająca część trasy to szerokie drogi.

Pierwsze prawie 3km jedziemy asfaltem (dotyczy to również Fana), później jeszcze tylko ok. 600m na 10km, a cala reszta drogami gruntowymi – lokalne „asfalciki” są jedynie przecinane. Od trzeciego do siódmego kilometra cały peleton chowa się w lesie, potem na kolejne 4km wyjeżdżamy na otwartą przestrzeń w okolicy Jeziora Wytyckiego. Ponownie zażyjemy cienia między 10km a 13km, a później prawie 6km po grobli wśród okolicznych bagien. Tam też będzie zlokalizowany bufet: Mini zaliczy go raz na 18km, Max dwukrotnie (18km i 33km).

Mini zawraca na południe w kierunku Urszulina, a dłuższy dystans odbija na północ i zatacza kilkunastokilometrową pętlę pejzażowym szlakiem rowerowym „Mietiulka” wokół Dobrego Lasu. Po powtórnym przejeździe przez strefę bufetową, Max również kieruje się do mety w ślad za krótszym dystansem.

Na końcówce (0,5km przed metą), tuż przed dojazdem na finisz, króciutki singiel pośród zarośli, a potem już tylko wiraż na wjeździe przez bramę i szybki finisz wokół Placu Targowego.

Tradycyjnie połamania kół!


Program zawodów

godz. 8.30-11.00 zapisy w Biurze Zawodów (dystans FAN)
godz. 8.30-12.00 zapisy w Biurze Zawodów (dystanse MINI, MAX)
godz. 9.00-10.30 zapisy w Chatce Małolatka (dystans Mini Cross)
godz. 10.45 start Mini Cross
godz. 11.10 ustawianie zawodników w sektorach startowych (dystans FAN)
godz. 11.15 start maratonu, dystans FAN
godz. 12.20 ustawianie zawodników w sektorach startowych (dystanse MINI, MAX)
godz. 12.30 start maratonu, dystanse MINI i MAX
godz. 13.00 dekoracja dystansów Mini Cross i FAN
godz. 15.30 dekoracje dystansów MINI i MAX

Wyniki maratonu

Aktualne wyniki zawodów zawsze znajdziesz na stronie www.bikermania.pl