Radzymin, 6 maja 2017 r.

LOTTO Poland Bike Marathon 2017

Radzymin

Radzymin – miasto w województwie mazowieckim, w powiecie wołomińskim położone ok. 10 km od Wołomina i ok. 20 km od granic Warszawy. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Radzymin. Miasto wchodzi w skład Aglomeracji warszawskiej. Na północny zachód od miasta zlokalizowano w 1962 Zalew Zegrzyński o powierzchni 33 km², który jest miejscem rekreacji mieszkańców Warszawy.

Radzymin w Internecie: www.radzymin.pl


Informacje o maratonie MTB

data: sobota, 6 maja 2017 r.
miasteczko Poland Bike: Radzymin, Zespół Szkół im. E. Czartoryskiej, ul. M. Konopnickiej 24
godziny pracy biura: piątek, 05.05.2017 r.: godz. 17.00-20.00

sobota, 06.05.2017 r.: godz. 8.30-15.00, w tym:
godz. 8.30-12.00 (zapisy dystans FAN)
godz. 8.30-12.00 (zapisy dystans MINI/MAX)
dystans FAN: 8 km ; start: 11.15
dystans MINI: 27 km ; start: 12.30
dystans MAX: 57 km ; start: 12.30
zawody MINI CROSS: start: 10.45

Mapa trasy maratonu


Opis trasy

Tak samo, jak w poprzednim sezonie kolarskie miasteczko będzie usytuowane na terenie Zespołu Szkół im. Eleonory Czartoryskiej przy ul. M. Konopnickiej, a start/meta oraz sektory obok tejże szkoły na ulicy Marii Skłodowskiej-Curie. Dystanse tym razem dłuższe i ciekawsze, a to dzięki zmianie kierunku startu. Mini/Max oraz Fan podążą w stronę zachodnią i wjadą do lasu przez Aleksandrów. Dużo wcześniej niż w latach ubiegłych, bo już po drugim kilometrze zjedziemy z asfaltu i zacznie się prawdziwa walka w terenie. Trasa Fan oraz końcówka obu „dorosłych” dystansów wiedzie duktami i ścieżkami leśnymi pomiędzy Wólką Radzymińską a Radzyminem, gdzie nie brakuje pagórków i technicznych fragmentów. Fan zamknie swoją pętlę niemal identycznie jak w latach ubiegłych, natomiast „dorosłe” dystanse po przekroczeniu torów pojadą w kierunku Beniaminowa.

Około 10 km następuje rozjazd. Max jedzie w prawo, a Mini skręca w lewo z ulicy Poligonowej i kieruje się leśnymi duktami w stronę Białobrzegów. Decydująca walka na mocno interwałowej pętli Mini rozegra się na Uroczysku Białobrzegi w trójkącie Fort Beniaminów - Rynia - Białobrzegi. Tam teren faluje prawie bez ustanku i jest kilka konkretnych górek do pokonania. To bardzo (jak na Mazowsze) pofałdowany obszar, co rusz naszpikowany interwałowymi podjazdami m.in. wśród historycznych fortów i bunkrów. Runda Mini tym razem jest bardzo „charakterna”, a zapewne wielu uczestników miało okazję poznać ją na dystansie Max w Markach. Kolejność pokonywania kolejnych przeszkód jest trochę inna, ale ogólny klimat bardzo zbliżony. Wymaga zarówno siły i wytrzymałości, jak i sporych umiejętności technicznych. Po zaliczeniu białobrzeskich bunkrów, ostatni długi podjazd w Dąbkowiźnie i obok Dębu Jan Kazimierz (ponoć pamiętający czasy tego króla) wracamy na łącznik w kierunku mety.

Tak samo będzie wyglądała ostatnia ćwiartka długiego dystansu, ale wcześniej zawodnicy pokonają swoją, niemal 30km wytrzymałościową pętlę. Na dystansie Max (podobnie, jak rok temu) obraliśmy azymut północny i tym razem duża runda również zamknie się w widłach Bugu i Narwi wokół miejscowości Załubice. Około 3 km od rozjazdu, na moment powrót na asfalt w miejscowości Ruda, aby przekroczyć rzeczkę Strugę. Utwardzona droga kończy się tuż za mostkiem - kilka podjazdów, szybki singiel między działkami i na 16 km atak na Górki Radzymińskie. Tam teren wznosi się chwilami na 100 m npm, więc wytrawni „górale” po raz pierwszy będą mogli pokazać próbkę swoich możliwości. Potem dłuższa chwila na złapanie oddechu i kolejne wyzwanie - singiel po pagórkach nad doliną Starego Bugu koło Kuligowa. Krótko, ale intensywnie. Wracamy na asfalt - to już połowa dystansu Max, więc pora na bufet (ok. 28 km). Po posiłku kilka kilometrów względnie spokojnej jazdy w siodle. W Arciechowie nawrotka w okolicy jeziorek meandrowych na styku Bugu i Narwi, a kolejne nieco większe wzniesienia i trochę techniki przyda się na 33 km. Szybki przeskok przez Rządzę i wjazd wzdłuż rzeczki na wał, który prowadzi dość „wertepiastą” ścieżką w kierunku Ryni. Tam zaczynają się prawdziwe schody - bardzo selektywny odcinek trasy: począwszy od Siwka, przez Parów Karski do Uroczyska Białobrzegi, gdzie ponownie spotykamy się z trasą Mini. Potem dawne bunkry i podjazd w Dąbkowiźnie - reasumując od 37 km, przez prawie 9 km mocno interwałowy wysiłek, po drodze przynajmniej dwa podjazdy, gdzie „młynek” będzie raczej koniecznością – tu będzie można pokazać swoją prawdziwą wartość mtb i prawdopodobnie rozstrzygnie się kolejność na mecie.

W Łąkach (9 km do mety) wspólny bufet (Mini/Max), a potem jeszcze szybka, ale pełna uroku końcówka. Finiszowe kilometry to na przemian leśne dukty, ścieżki i szersze drogi dające szanse na wyprzedzanie, a ostatnie 1000 m to małe uliczki w opłotkach Radzymina kierujące wprost na metę. Uwaga! na ok. 5 km od startu i tyleż samo przed metą, przejazd przez niestrzeżony przejazd kolejowy (dotyczy obu dystansów Mini/Max). Widoczność w obu kierunkach doskonała, ale dla większego bezpieczeństwa przejazdu będą pilnować nasze służby. To te same tory, z którymi stykamy się w Nieporęcie na etapie legionowskim, więc widok Intercity ze wschodu nie powinien nikogo zdziwić.

Trasa ogólnie bardzo zróżnicowana, ale przez to (w ocenie wielu uczestników) bardzo sympatyczna. Poza startowymi kilometrami po ulicach Radzymina, z asfaltami mamy do czynienia sporadycznie. Największą część stanowią leśne dukty oraz ścieżki po igliwiu, gdzieniegdzie „okraszone” korzeniami. Od czasu do czasu wpadamy na szybkie szutrówki. Częsta zmiana nawierzchni i charakteru jazdy: są miejsca wymagające siły, wytrzymałości i techniki, ale też dużo szerokich duktów odpowiednich do wyprzedzania i płaskich odcinków, gdzie można złapać „drugi oddech”. Zapraszam do Radzymina i tradycyjnie życzę połamania kół!


Program zawodów

godz. 8.30-11.00 zapisy w Biurze Zawodów (dystans FAN)
godz. 8.30-12.00 zapisy w Biurze Zawodów (dystanse MINI, MAX)
godz. 9.00-10.30 zapisy w Chatce Małolatka (dystans Mini Cross)
godz. 10.45 start Mini Cross
godz. 11.10 ustawianie zawodników w sektorach startowych (dystans FAN)
godz. 11.15 start maratonu, dystans FAN
godz. 12.20 ustawianie zawodników w sektorach startowych (dystanse MINI, MAX)
godz. 12.30 start maratonu, dystanse MINI i MAX
godz. 13.00 dekoracja dystansów Mini Cross i FAN
godz. 15.30 dekoracje dystansów MINI i MAX

Wyniki maratonu

Aktualne wyniki zawodów zawsze znajdziesz na stronie www.bikermania.pl