Otwock, 26 marca 2017 r.

LOTTO Poland Bike Marathon 2017

Otwock

45 tysięczne miasto o unikatowej historii, położone pośród lasów Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Oddalone od centrum Warszawy o 25 km. Dobry dojazd umożliwiony jest dzięki pięciu drogom łączącym Otwock ze stolicą, w tym jedną szynową. Do Otwocka najlepiej dostać się z Warszawy stołeczną komunikacją, przy czym Szybka Kolej Miejska (SKM) będzie najwygodniejszą z możliwych form transportu docierającą do samego serca miasta.

Zapraszamy Państwa do osobliwego miejsca na Mazowszu – do Otwocka. Jego unikatowe wartości są wynikiem koncentracji walorów klimatycznych, położenia i dóbr natury. Wykorzystali je wyjątkowi ludzie, którym udało się stworzyć na początku XX w. uzdrowisko, miasto - ogród. W Otwocku leczyła się cała Polska, a latem wypoczywała Warszawa.

Współczesny Otwock to nie tylko korzystny mikroklimat i bliskość przyrody. Nadal podziwiać tu można drewniane zabytki, pamiętające czasy uzdrowiskowej świetności osady. W czasach, w których powstawała jej letniskowa legenda, kształtował się również unikatowy styl architektoniczny, którego poza miejscowościami położonymi na tzw. linii otwockiej, próżno w Polsce szukać. Andriollówki, świdermajery, czy architektura nadświdrzańska - pod tymi, znanymi z kart przewodników nazwami kryją się drewniane rezydencje, sanatoria i domy letniskowe, których bryła łączy w sobie urodę wielu stylów. Misterność użytych do ich ozdoby delikatnych detali sprawiają, że każdy z budynków zbudowanych w tym stylu jest na zjawiskowy i jedyny.

Na uczestników wypadów "za miasto" czeka wiele zadziwiających i nastrojowych miejsc, których urok można docenić na trzech proponowanych przez nas trasach turystycznych: Czasy świetności Otwocka, Otwock uzdrowiskowy i sanatoryjny, Śladami PRL-u. Szczegóły tras na www.TurystycznyOtwock.pl

Otwock w Internecie: www.otwock.pl


Informacje o maratonie MTB

data: niedziela, 26 marca 2017 r.
miasteczko Poland Bike: Otwock, ul. Sportowa 1. teren OKS Start
godziny pracy biura: sobota, 25.03.2017 r.: godz. 17.00-20.00

niedziela, 26.03.2017 r.: godz. 8.30-15.00, w tym:
godz. 8.30-12.00 (zapisy dystans FAN)
godz. 8.30-12.00 (zapisy dystans MINI/MAX)
dystans FAN: 7 km ; start: 11.15
dystans MINI: 26 km ; start: 12.30
dystans MAX: 59 km ; start: 12.30
dystans MINI CROSS: start: 10.45

Mapa trasy maratonu


Opis trasy

Uczestnicy maratonu w Otwocku będą rywalizować na bardzo zróżnicowanej trasie, w ocenie wielu z nich, jednej z najcięższych na Mazowszu. Wymagające podjazdy na piaskowe wydmy porośnięte sosnowymi borami, techniczne ścieżki, zjazdy i podmokle torfowiska, stanowią nie lada wyzwanie nawet dla bardzo wymagających fanów MTB.

Na dystansie Mini (27 km) uczestnicy dotrą w okolice Celestynowa, natomiast na Maxie (60 km) pojadą dalej na południe od DK nr 50, gdzie teren jest jeszcze mocniej pofałdowany. Trasa wyścigu będzie niemal taka sama jak w ubiegłym roku. Dotychczasowe monotonne odcinki staraliśmy się zastąpić atrakcyjniejszymi fragmentami leśnych dróżek.

Pierwsze 14 km oba dystanse, aż do rozjazdu w miejscowości Lasek mają wspólną trasę. Do 5 km trasa jest szeroka. Początkowo prowadzi asfaltem, a następnie piaskowym, ale twardym, leśnym duktem. Po zjeździe z asfaltu w lewo rozpocznie się prawdziwe ściganie i wstępna selekcja. Na 5 km wjeżdżamy na pierwsze górki, z którymi będziemy się zmagać z krótkimi przerwami, aż do rozjazdu Mini / Max. Między 5, a 14 km zaliczymy kolejno: techniczną „Ceglankę”, wymagający singiel obok słynnych bunkrów przy Czerwonej Drodze, interwałowe podjazdy pod Dąbrowiecką Górę i wspinaczkę zielonym szlakiem. Na koniec tego fragmentu trasy bardzo szybki zjazd w miejscowości Lasek.

Po rozjeździe uczestnicy dystansu Mini skierują się do mety niebieskim szlakiem (wspólnym dla obu dystansów) . Trasa będzie sprzyjać osiąganiu dużych prędkości, ale chwilami będzie wymagać dobrej techniki ze względu na pnące się po pagórkach wąskie ścieżki między drzewami oraz przejazdy przez błotne fragmenty z głębokimi koleinami. Na 24 km trasy Mini zawodnicy wrócą na szeroki leśny dukt Czerwonej Drogi. Ostatnie 3 km to urocze single w okolicach stadionu zwieńczone 300 metrowym finiszem na bieżni.

Po rozjeździe uczestnicy jadący dystans Max skręcą w lewo i pokonają 6 km łącznik między rundami. Ten fragment będzie prowadził zielonym szlakiem pejzażowym, pięknym, ale i niepozbawionym technicznych elementów. Kolejne 3 km to jazda dróżką między bagnami zakończona podjazdem pod Górę Grabina. Dalej trasa poprowadzi krętym żółtym szlakiem. Będą to 4 km mocno interwałowej jazdy zakończonej serią dość długich, mocnych podjazdów i szybkich zjazdów szerokimi leśnymi duktami.

Po osiągnięciu półmetka i pokonaniu Czarcich Dołów, zawodnicy Maxa wjadą na szlak Czartów Mazowieckich. Wbrew nazwie droga „złagodnieje”. Jednak po spokojnym przejechaniu ok. 3 km znów pojawią się trudniejsze fragmenty. Po pokonaniu kilku konkretnych podjazdów (miejscami wspinają się na ponad 150 m n.p.m.), błotnistych dróżek naszpikowanych korzeniami oraz technicznych singli osiągniemy 3/4 trasy. Pozostanie do przejechania (w przeciwnym kierunku) znany już pejzażowy łącznik i po śladach dystansu Mini niebieski szlak i końcowy singiel prowadzący do finiszu na stadionie.

Wyścig prawie w 100% prowadzi duktami i ścieżkami leśnymi. Z cywilizacją stykamy się sporadycznie, ale i tam drogi asfaltowe jedynie przecinamy. Trasa jest tak skomponowana, że omija praktycznie wszystkie odcinki kopnego piachu. Jednego nie udało się uniknąć przy dojeździe do miejscowości Regut na rundzie Max (ok. 250 m piaszczystej drogi), reszta jest do przejechania przy odrobinie dobrych chęci i umiejętności. Korzeni na trasie nie ma dużo, ale chyba lepiej powiedzieć, że ich nie widać, za to bardzo je czuć... wiecie zapewne, czym jest "Piekło północy"? My nazwaliśmy rundę Max (małym) "Piekłem Mazowsza" i to bynajmniej nie ze względu na Czarcie Doły i inne diabelskie klimaty. Nadgarstki mają tam nie gorszy test niż na brukach północnej Francji.


Program zawodów

godz. 8.30-11.00 zapisy w Biurze Zawodów (dystans FAN)
godz. 8.30-12.00 zapisy w Biurze Zawodów (dystanse MINI, MAX)
godz. 9.00-10.30 zapisy w Chatce Małolatka (dystans Mini Cross)
godz. 10.45 start Mini Cross
godz. 11.10 ustawianie zawodników w sektorach startowych (dystans FAN)
godz. 11.15 start maratonu, dystans FAN
godz. 12.20 ustawianie zawodników w sektorach startowych (dystanse MINI, MAX)
godz. 12.30 start maratonu, dystanse MINI i MAX
godz. 13.00 dekoracja dystansów Mini Cross i FAN
godz. 15.45 dekoracje dystansów MINI i MAX

Wyniki maratonu

Aktualne wyniki zawodów zawsze znajdziesz na stronie www.bikermania.pl