Kozienice, 23 lipca 2017 r.

LOTTO Poland Bike Marathon 2017

Kozienice

Kozienice to miasto o 450-letniej historii. Położone jest na skraju Puszczy Kozienickiej na lewym brzegu Wisły w odległości 80 km od Warszawy. W Kozienicach urodził się Król Zygmunt Stary, co upamiętnia okolicznościowa, unikalna kolumna z XVI wieku. Znajduje się ona w parku, otaczającym zespół pałacowy z II poł. XVIII w. wybudowany w stylu renesansu francuskiego. Obecnie mieści się w nim siedziba Urzędu Miejskiego, Muzeum Regionalne oraz Urząd Skarbowy.

Otaczające Kozienice lasy Puszczy Kozienickiej, bliskość Wisły, liczne oczka wodne stanowią raj dla turystów i wędkarzy.

Położony nad Jeziorem Kozienickim Ośrodek Wypoczynku Świątecznego, wielokrotny zdobywca tytułu Mister Camping, dysponuje bazą turystyczną i miejscami hotelowymi o wysokim standardzie.

W 1924 roku została zbudowana w Kozienicach Stadnina Koni pełnej krwi angielskiej. Dużą popularnością cieszą się organizowane w Stadninie Regionalne Zawody Konne.

Kozienice to 22,5 tysięczne miasto powiatowe położone 80 km na południowy wschód od międzynarodowego portu lotniczego Warszawa - Okęcie. Jako punkt komunikacyjny dzieli je 30 km od węzłów kolejowych: Radom, Dęblin, Puławy i 100 km od Lublina. Dobrze rozbudowana infrastruktura i sieć połączeń drogowych powodują, że miasto jest dobrym miejscem do lokalizacji inwestycji. Szczególnie dobrze rozwija się mała przedsiębiorczość. Jest tu zarejestrowanych ponad 1700 podmiotów gospodarczych z czego 700 zrzesza Stowarzyszenie Kupców i Przedsiębiorców w Kozienicach, które działa bardzo prężnie wspomagając miasto w rozmaitych przedsięwzięciach i przyczynia się do jego rozwoju gospodarczego.

Kozienice w Internecie: www.kozienice.plInformacje o maratonie MTB

data: niedziela, 23 lipca 2017 r.
miasteczko Poland Bike: Stadion lekkoatletyczno-piłkarski KCRiS, ul. Sportowa, Kozienice
godziny pracy biura: sobota, 22 lipca 2017 r.: godz. 17.00-20.00

niedziela, 23 lipca 2017 r.: godz. 8.30-15.00, w tym:
godz. 8.30-10.30 (zapisy dystans MINI CROSS)
godz. 8.30-11.00 (zapisy dystans FAN)
godz. 8.30-12.00 (zapisy dystans MINI/MAX)
dystans FAN: 6 km ; start: 11.15
dystans MINI: 35 km ; start: 12.30
dystans MAX: 65 km ; start: 12.30
dystans MINI CROSS: start: 10.45

Mapa trasy maratonu


Opis trasy

Charakter trasy raczej wytrzymałościowo-szybkościowy, choć jest również sporo fragmentów interwałowych. Techniczna trudność trasy średnia. Suma podjazdów dla dystansu Mini to ok. 250 m, na dyst. Max ok. 520 m.

Trasa w większości prowadzi szerokimi duktami, drogami leśnymi i polnymi, ale nie jest pozbawiona technicznych utrudnień zwłaszcza w drugiej części dystansu. Teren ogólnie lekko pofałdowany. Miejscami miękkie (ale na pewno nie grząskie) podłoże w połączeniu z długim dystansem może stanowić nie lada wyzwanie dla mniej wytrenowanych zawodników.

Start i meta, sektory startowe oraz cale kolarskie miasteczko mieści się w obrębie Stadionu Miejskiego przy ulicy Sportowej, niemal w samym centrum Kozienic. Start z bieżni stadionu, pierwsze kilkaset metrów po asfalcie, potem krótki przejazd po kostce, która kończy się na skraju lasu. Do 5 km na przemian drogi gruntowe z asfaltami, ale cały czas szeroko i niemal płasko, z możliwością wyprzedzania. Tutaj nastąpi pierwsza selekcja, jako że trasa będzie się pięła przez ok. 1,5 km na tzw. Babią Górę. Po osiągnięciu najwyższego punktu przeskok przez drogę wojewódzką nr 737 i wjazd do puszczy. Do 11 km jazda po typowych szerokich duktach „okraszonych” od czasu do czasu korzeniami. Tam przecinamy trakt na Królewskie Źródła i nawierzchnia zmienia się na szutrową, a teren jest dość mocno pofałdowany. Za Rezerwatem Brzeźniczka (to już 16 km) trafiamy na wymagający techniczny singiel, który pnie się po pagórkach przez około kilometr. Następnie duktem na skraju lasu objeżdżamy wieś Augustów, krótki kontakt z cywilizacją, aby na 20 km ponownie przekroczyć DW737. Pól kilometra dalej następuje rozjazd dystansów: Max odjeżdża na swoją rundę w kierunku pld-zachód, a Mini przez Ubiszczeńską Górę oraz mocno pofalowany teren w okolicy wsi Stanisławice wraca w opłotki Kozienic. Po przekroczeniu torów do mety pozostanie nieco ponad 2km: najpierw ścieżkami przez okoliczny zagajnik, a następnie szybka, techniczna końcówka w obrębie stadionu i sprinterski finisz na bieżni przez ok. 200 m.

Max od rozjazdu jedzie pofałdowanym terenem, chwilami przecinając wąskie ścieżki i szutry. Po ok. 9km opuszczamy leśne ostępy – to już asfalt w Jaroszkach: najpierw szybki zjazd, a potem dość długi podjazd i po ok. 2km szosowego ścigania ponownie zagłębiamy się w knieje. Na ok. 36 oraz 42km wjeżdża na najwyższe w tej okolicy przewyższenia (Działowa Góra i Wielka Góra – ponad 170m npm). Zwłaszcza na tej drugiej napotkamy dość mocne podjazdy i wymagające koncentracji (duża szybkość) zjazdy. Ostatni długi podjazd między 48 a 49km, a potem już tendencja opadająca aż do samej mety. Na 56km ponowny zjazd z dystansem Mini i identyczna końcówka.

Dla dobrych technicznie zawodników proponujemy nieco szersze opony typu semi-slicki (2,1 cala). Ci, którzy nie czują się jeszcze bardzo pewnie, powinni wybrać trochę agresywniejszy bieżnik (na poziomie np. RacingRalph). Ciśnienie w średnim zakresie – jest sporo twardych odcinków, ale na piasku, po igliwiu czy nasiąkniętej nawierzchni niezbyt nabita opona będzie miała zdecydowaną przewagę.


Program zawodów

godz. 8.30-11.00 zapisy w Biurze Zawodów (dystans FAN)
godz. 8.30-12.00 zapisy w Biurze Zawodów (dystanse MINI, MAX)
godz. 9.00-10.30 zapisy w Chatce Małolatka (dystans Mini Cross)
godz. 10.45 start Mini Cross
godz. 11.10 ustawianie zawodników w sektorach startowych (dystans FAN)
godz. 11.15 start maratonu, dystans FAN
godz. 12.20 ustawianie zawodników w sektorach startowych (dystanse MINI, MAX)
godz. 12.30 start maratonu, dystanse MINI i MAX
godz. 13.00 dekoracja dystansów Mini Cross i FAN
godz. 15.30 dekoracje dystansów MINI i MAX

Wyniki maratonu

Aktualne wyniki zawodów zawsze znajdziesz na stronie www.bikermania.pl