Konstancin-Jeziorna, 17 września 2017 r.

LOTTO Poland Bike Marathon 2017

Konstancin-Jeziorna

Bogactwem Konstancina jest uzdrowiskowy mikroklimat oraz złoża termalnej solanki wydobywanej z głębokości 1700 m pod powierzchnią ziemi. Czyste balsamiczne powietrze zapewnione jest dzięki położeniu w lasach sosnowych. Konstancin to miasto-ogród przez które przepływa malownicza rzeka Jeziorka, a wśród drzew śpiewają ptaki i harcują wiewiórki.

Najważniejszy punkt w Konstancinie to Park Zdrojowy i tężnia solankowa - miejsce, które koniecznie należy odwiedzić. W tężni można poddać się inhalacji 6,5% leczniczą solanką, mającą korzystny wpływ w leczeniu przewlekłych i nawracających stanów zapalnych układu oddechowego, nerwic, nadciśnienia tętniczego oraz w profilaktyce u osób pracujących w znacznym zapyleniu i w wysokiej temperaturze, palaczy tytoniu i mieszkańców dużych aglomeracji miejskich. Co jeszcze warto zobaczyć? Stylową, zabytkową zabudowę willową z przełomu XIX i XX stulecia, Starą Papiernię, w której obecnie mieści się centrum handlowe z licznymi kafejkami, dwór w Oborach - siedzibę założycieli Konstancina.

Do wycieczek po okolicy zachęcają liczne ścieżki dla spacerowiczów i rowerzystów. Wszędzie gdzie docierają turyści - nad Wisłą, w Lasach Chojnowskich, w rozległej pradolinie królowej polskich rzek - czekają na nich piękne zakątki, w których w kontakcie z przyrodą można miło spędzić czas. Wszystko to zaledwie 20 kilometrów od centrum Warszawy.

Konstancin w Internecie: www.konstancinjeziorna.plInformacje o maratonie MTB

data: niedziela, 17 września 2017 r.
miasteczko Poland Bike: Konstancin Jeziorna, Park Zdrojowy
godziny pracy biura: sobota, 16.09.2017 r.: godz. 17.00-20.00

niedziela, 17.09.2017 r.: godz. 8.30-15.00, w tym:
godz. 8.30-10.30 (zapisy dystans MINI CROSS)
godz. 8.30-11.00 (zapisy dystans FAN)
godz. 8.30-12.00 (zapisy dystans MINI/MAX)
dystans FAN: 9 km ; start: 11.15
dystans MINI: 30 km ; start: 12.30
dystans MAX: 59 km ; start: 12.30
dystans MINI CROSS: start: 10.45

Mapa trasy maratonu


Opis trasy

Po interwałowej trasie na mareckich szlakach pora na nieco bardziej „lajtową” trasę na Mazowszu. Chwila oddechu będzie jak najbardziej wskazana jako, że w kolejny weekend znowu mocne wyzwanie – finał sezonu w Wawrze. Stosunkowo łatwy etap ze startem w Parku Zdrojowym w Konstancinie, ale mimo to uzyskuje dość wysokie oceny wśród naszych zawodników. Pewnie duża w tym zasługa przepięknej lokalizacji, ale sama trasa też jest dosyć zróżnicowana i być może przez to atrakcyjna.

Kolarskie miasteczko tak, jak przed rokiem będzie usytuowane na terenie Parku Zdrojowego w samym sercu uzdrowiska Konstancin-Jeziorna. Tym razem tuż obok dworku „Hugonówka”, w pobliżu tężni. Tam też znajdą się start i meta wszystkich dystansów wyścigu. Na trasie tylko drobne korekty (spowodowane m.in. erozją brzegów Wisły), większa zmiana dotyczy kierunku startu i pierwszych kilometrów przejazdu. Inaczej niż w roku ubiegłym, ruszamy w kierunku zachodnim (a nie na południe) i udajemy się wzdłuż rzeczki Jeziorka w stronę tzw. „Cegielni” Tutaj po prawie 3km od startu kończy się utwardzona nawierzchnia, a po kolejnym kilometrze docieramy do Chojnowskiego Parku Krajobrazowego. Od tego momentu trasa wiedzie zielonym szlakiem do tzw. Górek Czarnowskich – to pierwsza okazja, aby na dobre podzielić peleton. Chwilę później przeprawa przez niewielki strumyk i Szlakiem Rezerwatów Przyrody docieramy do Słomczyna. Na 16km pierwszy bufet, a 2km dalej następuje rozjazd dystansów Mini/Max.

Od tego miejsca Mini meandrując lokalnymi dróżkami między rozległymi sadami po nadrzecznych łęgach i polderach dojeżdża do Wisły. Następnie ścieżkami i dróżkami wzdłuż wałów (najpierw wiślanych, a później lokalnej rzeczki Jeziorki) wraca w kierunku Konstancina. Od wysokości Bielawy jedziemy starym nasypem kolejowym, następnie znowu wałem wzdłuż Jeziorki, a po drodze przeskakujemy kolejno ul. Mirkowską, a następnie Warszawską. Stąd do mety już tylko około kilometra – najpierw ścieżką wzdłuż wału, a po przejeździe przez mostek finiszowa prosta do mety.

Dystans Max zaraz po rozjeździe również zmierza w stronę wiślanego wału, ale kieruje się na południe. Pierwsza połowa pętli Max jest dość prosta technicznie, jeśli nie liczyć sekcji nadwiślańskich ścieżek. Na pozór dość łatwe, ale kumulacja nagłych zakrętów, krótkich zjazdów i podjazdów, do tego napięta koncentracja powodują, że daje nieźle w kość nawet mocnym zawodnikom. Od ok. 25km (po dotarciu do miejscowości Brześce) trudności zaczyna powoli przybywać. W miejscowości Moczydlów długi (niemal górski) podjazd, a następnie zaczynają się tzw. „puszczańskie klimaty”. Na początek kręty singiel między bagiennymi trawami, a później na przemian jedziemy duktami leśnymi oraz ścieżkami wijącymi się wśród zarośli. W międzyczasie okrążamy Górę Łubna, gdzie teren jest nieco pofałdowany.

Na drugiej połówce Max'a teren będzie cięższy, a wysiłek znacznie większy. Będzie bardziej interwałowo ze względu na częste zmiany kierunku jazdy oraz nawierzchni – trochę techniki po ścieżkach wśród leśnych ostępów, dukty po igliwiu oraz szybkie szutry. Znajdą się też miejsca z niewielkimi podjazdami. Na około 41 kilometrze swojej trasy (w okolicy Rezerwatu Obory) runda Max ponownie spotka się ze szlakiem Mini, na 43km zawodnicy zaliczą drugi bufet, a następnie pojadą do mety tą samą drogą, co krótszy dystans.


Program zawodów

godz. 8.30-11.00 zapisy w Biurze Zawodów (dystans FAN)
godz. 8.30-12.00 zapisy w Biurze Zawodów (dystanse MINI, MAX)
godz. 9.00-10.30 zapisy w Chatce Małolatka (dystans Mini Cross)
godz. 10.45 start Mini Cross
godz. 11.10 ustawianie zawodników w sektorach startowych (dystans FAN)
godz. 11.15 start maratonu, dystans FAN
godz. 12.20 ustawianie zawodników w sektorach startowych (dystanse MINI, MAX)
godz. 12.30 start maratonu, dystanse MINI i MAX
godz. 13.00 dekoracja dystansów Mini Cross i FAN
godz. 15.30 dekoracje dystansów MINI i MAX

Wyniki maratonu

Aktualne wyniki zawodów zawsze znajdziesz na stronie www.bikermania.pl